Archiv autora: Dana Kucharčíková

Routa se nám hezky rozrůstá! :-)

Letos prvně budou probíhat hudební vystoupení na dvou scénách současně – tradičně venku na pódiu u studánky pod bývalou školou a nově také v kostele Sv. Matouše, kde si návštěvníci budou moci vychutnat hudbu k radosti i zamyšlení. Věříme, že hudba v kostele bude příjemným pohlazením srdce i duše každého posluchače. Mezi jednotlivými hudebními vystoupeními ukáží své umění: malé tanečnice souboru Euforie-Eufonie s Bohdankou; děti cvičící zumbu v MěDDM ve Vlašimi; nejen batolátka, která se zapojí do cvičení s Luckou;  všichni kteří se budou chtít přidat do hraní na 60 bubnů a další drobné nástroje, nebo každý kdo si bude chtít zažonglovat. Proběhne také např. seznámení s příběhy uzdravených zvířat záchranné stanice ČSOP Vlašim a jejich vypuštění do volné přírody a večerní ohňová show.

Velký Montessori Aktiv park se rozroste o další prostor. Na třech loukách si budou moci malí i větší návštěvníci užít kromě parádní venkovské lítačky také např. vlastní lékařskou ordinaci, obchůdek, dřevařskou dílničku, výrobu joj, lapačů snů, rozlétávání angry birds, hraní obřích scrable, piškvorek, zeleninového salátu, hudební studio na bráně, prolézání spletitou pavučinou, potrubní telefony, kuličkodráhy, balancování, přelívání, sestavování příběhů a mnohé další. Nebude chybět ani osvědčené obří pískoviště, polní kuchyně, posezení v traktůrcích, chození na chůdách, malování na obličej nebo zaplétání copánků. Pro nejmenší bude i letos k dispozici vybavené zázemí miminkárny.

Profesionální vypravěčka přiveze Farmářské pohádky; příchozí se budou moci dozvědět v divadelním představení O perníkové chaloupce II – jak to bylo dál; zapojit se do mnoha workshopů: zacvičit s jogínky v buši, divadelní improvizace s Alešem Povolným, tanců ze všech koutů světa s Míšou Havelkovou, logopedického tréninku Hbitého jazýčku s Andreou Vondrákovou, takewonda  nebo si vyrobit něco v Mýdlárně. Originální památku na festival bude možné pořídit opět ve fotokoutku :-).

Prohlédnout si budete moci výstavy fotografií nejen účastníků kurzu Kreativní fotografie (Vítka Švajcra), kreseb a maleb Nadi Ryšánkové, nebo projektů dětí z Montessori Vlašim na téma Století české rodiny. Promítání fotografií a besedu Honzi Tillingra o budování a provozování Sluneční školy v Nepálu.

Na festival přijedou se svým zbožím nově také výrobci a prodejci vzdělávacích pomůcek, knih, her a hraček: MAMAfaktura, Pikle atd. Vychutnat si budete moci samozřejmě i občerstvení v podobě grilovaných dobrot, pečených placek, kávy, 11° piva Hubertus Prémium, atd. 🙂

Routa roste díky dalším dobrovolníkům také v roce 2018

Na sobotu 9. června 2018 připravuje tým organizátorů další ročník multižánrového festivalu ROUTA, který se od ostatních hudebních akcí liší nejen pohodovou atmosférou a dějištěm v krásném prostředí poutního místa Hrádek u Vlašimi. Jeho organizátoři kladou velký důraz na bohatý program pro děti. Těšit se můžete opět na velký Montessori Aktiv park, workshopy, divadelní představení a výstavy, ale bude toho mnohem víc. Vstupné na festival zůstane tak jako v předchozích (1)2. ročnících festivalu dobrovolné a stanování na místě zcela zdarma.

Hudební vystoupení nabídnou opět průřez několika žánry, vystoupí např. Plzeňská kapela života: Lakuna, Brněnský písničkář: Šimon Peták, rodinné trio z Vlašimi: Markéta a Lazarové, Pražský band s hudebním vtipem: Původní Bureš, Jihlavská kapela: Lu a Džigolos, Pražská kapela, která používá víc nástrojů než akordů: Neúspěšný atlet, Neotřelá Vlašimská skupina: Náhodná setkání, Duo z Valmezu: Sbor hudby a mnozí další. Novinkou letošního festivalu bude druhá hudební scéna v kostele Sv. Matouše. Podrobné informace o  všech účinkujících a odkazy na jejich hudbu najdete na stránce „Účinkující“. Další a další informace k programu, novinkám, budou postupně přidávány, sledujte proto internetové stránky festivalu nebo facebook. 🙂

Výtěžek Routy 2017 slouží především v Mateřském centru Montessori Vlašim

Děkujeme všem dárcům, vystupujícím, dobrovolníkům a návštěvníkům Routy 2017. Finanční prostředky získané na Routě 2017 byly použity na vytvoření prostoru pro společné chvíle dětí a rodičů – klubovnu spolku Montessori Vlašim v MěDDM Vlašimvznik Montessori mateřského centra, které se podařilo otevřít ve Vlašimi v září 2017. Jednalo se především o nákup pomůcek a materiálu na výrobu nejrůznějších Montessori pomůcek, pořízení hudebních nástrojů, látek na skříňky a výtvarného materiálu. Koukněte na fotky, jak to zde vypadá. Kromě využití prostoru k volné činnosti v Montessori mateřském centru zde probíhají dva kroužky Batolátek (2 – 3 roky), jedny Batolátka (1 – 2 roky) a Montessori herna.

Peníze získané během festivalu v Kavárně „Růžová věž“ půjdou na nákup časové osy do Montessori tříd na ZŠ Sídliště. Osa byla objednána z Kanady za 850 Eur, ještě probíhá její překlad. Zbývající čásku na její pořízení doplatí spolek Montessori Vlašim z.s.

 

Jak Routa vykvetla v roce 2017

V sobotu 17. června vykvetla na Hrádku u Vlašimi Routa opět v plné kráse a síle. Dvanáctý ročník multižánrového festivalu pro děti a rodiče se nesl ve znamení hudby, dětské a rodičovské radosti a mezilidské pohody. Společně jej letos pořádal spolek Montessori Vlašim z.s., Římskokatolická farnost Hrádek a dobrovolníci.V údolí pod kostelem Sv. Matouše se rozezněly tóny pestré palety hudebních směrů (folk, jazz, rock, akustické rytmy, elektronická muzika, beat atd.). Děti rychle objevily cestu do Aktivparku a po zbytek dne se se vší vervou věnovaly zatloukání hřebíků, praní prádla na valše, prozkoumávání traktorů všech velikostí, zdolávání nástrah opičí dráhy, sázení jahod, střílení z obřího praku, chůzi na chůdách, šití kabelek, vyrábění bubínků z plechovek, vaření v polní kuchyni a dalším ne(obyčejným) činnostem. Odrostlejší návštěvníci spojili poslech muziky se zážitky gurmánskými, něco utratili ve stáncích s módou a dekoracemi, potěšili duši prohlídkou výstav obrazů a fotografií místních umělců. K vidění byly i práce a projekty dětí ze všech zařízení, které ve Vlašimi pracují Montessori pedagogikou.Aktiv Park - foto Klárka ŠtětinováMalí i velcí návštěvníci shlédli divadýlko o Šípkové Růžence, na padáku si zacvičili nejen batolátka, nechali se osvěžit tancem Dětského folklorní souboru Vonička a bubeníků skupiny TiDiTaDe. Rodiče s dětmi měli možnost ozkoušet nejrůznější látková nosítka, každý mohl přidat ruku k dílu Charitě Vlašim při přípravě náplně na výrobu Kiwanis panenek nebo si dopřát odpočinek s příjemnou relaxační masáží.Velkou novinkou letošního ročníku byla Dětská kavárna u Růžové věže, projekt dětí a pedagogů z Montessori oddělení ZŠ Sídliště. Děti si napekly sušenky, spočítaly náklady a cenu, napsaly ceníky, vyrobily dekorace a pod dohledem pedagogů obsluhovaly zákazníky, přijímaly a vracely peníze. V praxi tak využily znalosti, které během školního roku nabývaly. Přijaté finanční dary ve výši  7 550 Kč budou po úhradě nákladů za suroviny použity na nákup Montessori pomůcek do jejich tříd.
Právě Montessori pedagogika a její historie ve Vlašimi byla ústředním tématem letošního festivalu. Oslavovali jsme totiž 10 let od vzniku Rodinného centra Světýlka, jehož zakladatelky Markéta Krchová, Lenka Zapletalová a Petra Vilímovská myšlenky Marie Montessori do Vlašimi přinesly.
Celkem se na Hrádku za jediné odpoledne potkalo více než 500 lidí. Do přípravy, průběhu akce a závěrečného úklidu se zapojilo téměř 80 dobrovolníků. Podařilo se minimalizovat náklady festivalu, a to především díky vstřícnosti všech účinkujících a partnerů, a také získat částečnou finanční podporu z Fondu hejtmana Středočeského kraje.
Všichni společně přispěli k tomu, že pořádající organizace Montessori Vlašim z.s. bude podpořena finančními dary ve výši přibližně 25 tis. Kč. Výtěžek akce bude použit na nákup Montessori pedagogických pomůcek a vybavení klubovny Rodinného centra Montessori, kde budou se svými dětmi moci trávit dopoledne maminky a tatínkové na rodičovské dovolené. Zahájení jeho provozu plánujeme na září 2017.TiDiTaDe - foto Klárka Štětinová
Všem, kdo festival jakkoli (dobrovolnou prací, zapůjčením zázemí a vybavení, věcným či finančním darem, účastí) podpořili a přispěli tak k úžasné atmosféře setkání, patří obrovský dík. V první řadě však chci na tomto místě poděkovat svým spolupracovnicím Daně Kucharčíkové a Lence Pavlíčkové, úžasným ženám a maminkám, které letošnímu ročníku Routy odevzdaly opravdu maximum. Stejně tak jejich rodinám, že to všechno vydržely.
Pevně věřím, že se nám podaří v tomto díle pokračovat a těším se proto na shledání za rok.
Za Montessori Vlašim z.s. Kateřina Rybníčková, předsedkyně