Při organizaci Routy jsme tak jako organizátoři jiných akcí přemýšleli a hledali způsoby, aby všechno „klaplo“ a užilo si to co nejvíce lidí. To znamená, aby bylo vše připraveno po stránce programové, technické, personální, finanční a mnoha dalších (komunikace, občerstvení, atraktivity, estetiky, hygieny, bezpečnosti …) 🙂 To se letos opět podařilo, byť chvilkami to bylo ne zcela jednoduché.
Nedá mi to a chci poděkovat konkrétně, protože konkrétní pomoc mnoha lidí dělá tento festival tím, čím je – nekomerčním, charitativním a dostupným každému. Pár nejvíce zapojených lidí zmínil v Tiskové zprávě Libor Kočí – dočtete se v článku Proběhl festival Routa 2016. Pokusím se doplnit další:
Divadla, výstavy i workshopy probíhaly bez úhrad za čas, cestovné i materiál lidí, kteří měli chuť a připravili zajímavý program. Kapely hrály v podstatě za cestovné a malé občerstvení formou obloženého talíře. Děkujeme také výbornému panu zvukaři p. Jindrovi, díky jehož nadšení, zkušenostem a vybavení si lebedili návštěvníci i účinkující. To vše by nebylo možné bez pomoci elektrikáře p. Sedláčka, který natáhl k podiu i stánkům kabely a světla, vyměnil jističe, aby se vůbec mohlo hrát, zvučit, točit pivo, nebo chladit maso.
Velkou pomocí nám je zapůjčení všeho možného i nemožného, ale potřebného. Vážíme si možnosti pobývat v úžasném prostředí poutního místa Hrádek, děkujeme proto Římskokatolické fanorsti Hádek za přípravu celého areálu, obyvatelům Hrádku i obci Ctiboř. Obec Ctiboř nám umožnila používání veřejné prostranství nejen k parkování a pokračování programu po 22 hod.
Pódium jsme měli z předchozího ročníku festivalu zapůjčené od p. Maděry. Zastřešení poskytli: infocentrum města Vlašim, prodejci motorek KTM a Husaberk. Město Trhový Štěpánov nás kromě stanu podpořilo i zapůjčením pivních setů. Městys Křivsoudov nám zapůjčil 20 dřevěných stánků a pivní sety. Kulturní dům Vlašim nám zapůjčil dřevěné stojany na výstavy i propagaci. Z Technických služeb Vlašim jsme dovezli červené popelnice s klobouky. Skauti Vlašim nám půjčili indiálnský stan tee-pee, jež traktorem převezl pan Navrátil. Tomáš Fejtek nás zachránil narážečem na točení kofoly. Škoda Auto Brejla zapůjčila vařič. Prodejci motocyklů KTM na víkend oželeli velké auto.
Železářství u Kumštů jsme platili pouze spotřebované hřebíky, lanka a svorky, potravinám u Reků vypité nápoje. Sládek Pivovaru Chříč nám vybavil výčepy. Mateřská škola Kolonka nám zapůjčila koloběžky, obruče, bagry a lopatky. Více než dvacet různých rodin zapůjčilo věci do Retro parku, čerpadlo na vodu, lednici, gril, palety. Jedna věc je zapůjčení věcí, další včasné a bezproblémové vrácení. Ještě jednou se omlouváme městu Trhový Štěpánov a infocentru Vlašim, kde se nám vracení letos úplně nezdařilo.
Soukromý zemědělec M. Lalouček fungoval se svým autem jako zkušený profesionální stěhovák. Autodoprava Houlík (Kondrac) nám věnovala a dovezla ze svých zásob písek na hraní v Retro parku.
Drogerie DM vybavila plenkami, ubrousky a podložkami naši „miminkárnu“, věnovala mýdla, toaletní papír, balonky, míče a plyšáky. Pinko nám věnovalo zmrzliny pro dobrovolníky. Slevu na maso nám dali v Podblanických maso uzeninách. Kelímky, tácky apod. Nám věnovala firma Novobal.
Finančním darem nás podrželi: Sellier & Bellot a. s., Mavel a. s. a samozřejmě návštěvníci. Děkujeme!
Děkujeme také více jak padesáti dobrovolníkům, kteří přidali ruku k dílu a pomohli s navážením věcí, stavěním zázemí, zabydlením i provozem stánků a aktivit, také bouráním, odvážením nebo vracením věcí.
Je to vždycky spousta vynaložené energie navíc s nejistým výsledkem – člověka pak napadá otázka „Proč to vlastně dělá?“ Odpověď nalezne většinou až po akci. Když se baví s lidmi, kteří si to skvěle užili. Prohlíží fotky a všímá věcí, které během festivalu nestihl. Děkujeme, že nám píšete, fandíte, sdílíte své zážitky, nabízíte pomoc. Moc si toho vážíme. Jsme rádi, že se letos opět podařilo pokrýt náklady festivalu, i když letos to bylo s odřenýma ušima. Krásné dny a ještě jednou díky!
Za Farní Charitu Vlašim Dana Kucharčíková.